Home » Ēdiens » Ko pusaudži ēd un kā to pareizi izpētīt?

Ko pusaudži ēd un kā to pareizi izpētīt?

Lai kaut cik rastu atbildes uz šiem jautājumiem izmantoju zinātnisko rakstu par tēmu „Pusaudžu ātrās ēdināšanas un restorānu ēdiena pasūtīšanas uzvedības ar un bez kaloriju un tauku satura izvēlnes informāciju”. Šī pētnieciskā raksta nolūks bija noteikt, vai pusaudži mainīs savu ēdiena pasūtīšanas kārtību, ja kaloriju un tauku uzturvērtības informācija tiks parādīta uzņēmumu ēdienkartēs.

Raksts tapis sadarbībā ar konditorejas studiju “Kūkas Gardas” (https://kukasgardas.lv/).

Pētījumā tika atlasītas trīs restorānu ķēdes. Kā pirmais McDonald’s tika atlasīts, kā ātrais ēdināšanas tipa restorāns studentiem un tūristiem. Kā otro izvēlējās Denny’s, kas ir mierīga, nesteidzīga restorāna tips, kurā klienti sēž pie galdiņiem un viesmīles pieņem pasūtījumus, bet trešais bija Panda Express- ieskrietuves tipa restorāns, kurā ēdienu pasūta pie letes un tos pasniedz uz paplātēm.

Lai notiktu jebkurš pētījums vajadzīgi ir cilvēki, kas tajā ņems savu dalību, tad nu šajā pētījumā tika iekļauti pusaudži vecumā no 11 līdz 18 gadiem. Protams, tika ievēroti visi noteikumi un no visiem pusaudžiem, kas jaunāki par 18 gadiem tika palūgta atļauja rakstiskā vai mutiskā veidā no vecākiem, ka viņu bērni var piedalīties šādā pētījumā, bet kuri bija sasnieguši 18 gadus šo atļauju nevajadzēja, tāpēc tie mierīgi varēja ņemt dalību pētījumā. Kā arī pētījums tika apstiprināts veselības aizsardzības sistēmā, tā kā viss notikās oficiāli.

Pirmais, kas pusaudžiem jādara pētījuma, bija jāsniedz dati par sevi: vecums, augums, svars un novērtējums par savu svaru (pārāk apaļīgi, nedaudz liekā svara, esmu apmierināts ar savu svaru, pārāk tievs). Otrais- pusaudžiem tika lūgts pasūtīt vakariņas pēc izvēles no trim dažādiem piedāvātajiem restorāniem (McDonald’s, Denny’s, Panda Express) un pēc tam no otrās restorāna ēdienkartes, kur ēdiena kaloriju un tauku satura informācija ir pievienota blakus katram ēdienam, tā tika iegūta informācija par patērētajām kalorijām, tauku daudzumu un maltītes cenu katrā reizē.