Home » Valsts » Darba samaksas izmaiņas

Darba samaksas izmaiņas

Darba samaksas līmenis var mainīties atkarībā no vairākiem faktoriem. Izmaiņas var rasties ne tikai kādā konkrētā uzņēmumā un konkrētam darbiniekam, bet arī veselā nozarē vai konkrētai profesijai. Turpmāk darbā tiks apskatīts un analizētas darba algas izmaiņas Latvijā piecu gadu laikā un salīdzināts ar darba algām, attiecīgā nozarē, citās Baltijas valstīs.

datora klaviatūra

2014. gadā slimnīcām bija problemātiski nodrošināt valdības noteikto algu palielinājumu – grūtības bija gan celt minimālo darba algu, kurai no 2014. gada janvāra bija jāsasniedz 320 eiro lielu apmēru, gan nodrošināt Veselības ministrijas publiski apsolīto algu pieaugumu vidēji par 10% visām ārstniecības nozarē nodarbinātajām personām. 2014. gada sākumā Nacionālā veselības dienesta (NVD) vadītājs Māris Taube darīja zināmu, ka valsts budžetā ir paredzēts papildu finansējums medicīnas darbinieku atalgojumam, to nodrošināšot tarifu pieaugums par 6,4% ārstniecības pakalpojumiem. Tarifā bez atalgojuma komponenta ietilpst arī medikamentu apmaksa, slimnīcu komunālie maksājumi, tehnoloģiju izmantošana un citi faktori. Saskaņā ar plānoto ārstiem 745 eiro vietā jāsaņem 846 eiro liela alga par pamata likmi, ārstniecības un aprūpes personālam (medicīnas māsām) 446 eiro vietā 506 eiro, savukārt atbalsta personālam ne 298 eiro, bet 338 eiro.

Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgeņijs Kalējs norādīja, ka praktiski visās slimnīcās bija izveidojusies situācija, ka 2014. gadam paredzētais finansējums jeb līguma apjoms neļauj palielināt darba samaksu atbilstoši valdības noteikumiem. Veselības ministrija (VM) skaidro, ka 2014. gadā mediķu darba samaksas paaugstināšanai paredzēti 22 miljoni eiro, vēl 5,6 miljoni eiro tieši minimālās algas paaugstināšanai. Zemākās algas noteikti jāspēj palielināt, bet par citām algām problēma var rasties sakarā ar tādiem apstākļiem, ka daudzām ārstniecības personām atalgojums ir bijis lielāks nekā noteiktais minimums atbilstošai kvalifikācijai. Šiem mediķiem pieaugums varētu būt neliels vai nebūt nemaz, skaidro VM pārstāvis Oskars Šneiders, «Tas, kādā veidā iedoto naudu sadala un cik spēj palielināt algas, ir slimnīcas vadības uzdevums.» 10 procentu pieaugums ir «vidēji», tātad ne visiem.

VM piešķīra papildu naudu tikai zemāko darba algu palielinājumam, taču, plānojot mediķu algu palielinājumu, netika ņemts vērā, ka veselības aprūpē atalgojums veidojas no darba algas (70%) un piemaksas (30%).